O mně ..

Můj příběh není nijak z v l á š t n í, ale možná je dostatečný pro inspiraci :

Leden 2001. Žádný úraz, jen každodenní činnosti kolem malých dětí, velké rodiny, vysoké tempo a málo odpočinku. Poslední dva měsíce bolesti zad zesílily a když nález CT ukazoval vychýlení 3 plotýnek bederní páteře a 2 cm úlomek vpáčený do páteřního kanálu, bylo rozhodnuto. Věhlasný operatér neurochirurg vykonal skvělou práci, operace se zdařila.. Druhý den už jsem mohla opatrně vstát a se železným korzetem chodit krůček za krůčkem vedle postele a bez bolesti! Bohužel 3. den po operaci mne na oddělení rehabilitace zařadili do skupinového cvičení. Při povelu "Lehněte si na břicho" jsem se zeptala JAK? a bylo mi sděleno, že NORMÁLNĚ. Když jsem si klekla na všechny čtyři, ozvalo se "křup" a v zádech šílená bolest! Žuchla jsem sebou a moje tělo jako domeček z karet kleslo na žíněnku. Začaly úporné stavy, migrény a ostré bolesti celým tělem až do hlavy, takže když se stav nezlepšoval, šla jsem 9. den po operaci na vlastní žádost domů.

Několik týdnů jsem se takto zmítala doma, závislá na cizí pomoci, přežívala jsem jen z hodiny na hodinu.. Časem jsem tělo nějak rozchodila, trochu jsem si cvičila, zvládla jsem si základní činnosti okolo své osoby a něco drobného pracovat i v domacnosti, ale stále s velikými bolestmi. Nebylo úplně lehké třeba uvařit, to je můj koníček, mám vystudovanou hotelovou školu, ale nemohla jsem dlouho stát, ruce byly slabé, neunesla jsem ani krabici mléka.. Půl roku po operaci jsem nesměla sedět na židli, ani se ohýbat do předklonu, tak jsem jedla na stojáka :) V p¨¨kanceláři jsem si nechala předělat stůl do větší výšky abych mohla psát na klávesnici. Celý rok jsem byla spíše ležící.. a taky SPÍCÍ !

Po roce od operace mi stále zůstávaly necitlivé končetiny a neustálé bolesti, pravou nohu jsem vláčela za sebou úplně stejně jako před operací, pravá ruka bolestivá a slabá také. Klasická rehabilitace ani analgetika mne do života nevrátily a po roční kontrole na CT prognóza: invalidní důchod a později i vozík. To jsem si nedovedla představit, že bych se nemohla hýbat! Jenže každých 14 dní na neurologii dávka mezokainu a dál nic.. Tak to šlo tři měsíce.. Jednou ráno jsem po pravidelné dávce mezokainu na neurologii usedla jak omámená za volant a chtěla jsem se přepravit domů. Jarní sluníčko mne v autě za sklem zastavilo, zašimralo a řeklo TAK DOST! Tohle nikam nevede !!

 

Proč JÓGA?

Kamarádka Jitka měla podobné potíže s bederní páteří, potkaly jsme se na nádvoří nemocnice, ona přicházela na vyšetření, já zrovna odcházela. Jitka kulhala na opačnou nohu jako já a ptala se, jestli mi operace problémy vyřešila. Řekla jsem jí své zkušenosti a nedobré vyhlídky. Sdělila, že má už termín operace daný, ale rozhoduje se, jestli má jít. Má prý v úmyslu zkusit začít cvičit individuální jógu, která pomohla někomu v její rodině. To byla zpráva pro mně! Také jsem se přihlásila a po pár týdnech jsem zjistila, že to f u n g u j e ! Především jsem uvěřila, že nemusí zůstat tělo bolavé ! Do dvou měsíců jsem přestala brát analgetika a začala jsem o svém zdraví rozhodovat sama. Nejdříve mi stačilo, když jsem sama došla na WC, to byl velký úspěch :)), pak jsem i mohla stát déle v kuchyni a něco uvařit, už nebyl každý běžný pohyb jen utrpení. Za pár týdnú jsem se vydala plavat do bazénu, časem jsem mohla i venčít naše divoké psisko. V létě už jsem začínala lehce pracovat na zahradě, dokonce nosit těžké kameny do záhonů. Podvou letech mi nevadilo déle sedět na jakékoliv nepohodlné židli :), začala jsem chodit do angličtiny, také znova jezdit na kole a s korzetem opatrně znovu zase lyžovat.. Přátelé si toho všimli a ptali se, co vlastně dělám, že se vše tak zlepšuje, ale když zjistili, že by museli cvičit každý den, už dál nevyzvídali.. :))

 

Proč UČÍM TAKÉ?

Kamarádka z angličtiny Mirka chtěla vidět, jakou jógu vlastně dělám.. Neuměla si představit, jak vypadá  i n d i v u á l n í  hodina, tak jsem ji pozvala na svou hodinu a seděla v koutku a pozorovala. Při cvičení jsem slyšela její obdivné komentáře. Cvičila jsem v té době čtvrtým rokem a stále bylo co napravovat. Pak se ptala proč nepomáhám ostatním, což mne překvapilo a od té doby mi to vrtalo hlavou. Několik měsíců trvalo, než jsem připustila, že by to bylo možné..

 

JAK to tedy funguje ?

Někdy je odstraňování potíží složité, podle toho, jaká traumata jsou v těle zakódována. Dlouhodobá bolest podlomí naši vitalitu a psychiku. Trvalo  mi dlouho, než jsem pochopila, že se  m u s í m  vzchopit sama ! Čím více jsem lékařům popisovala symptomy bolestí, tím větší dávky různých preparátů jsem dostávala a byla označována za psychicky narušenou. To moje zdraví podlamovalo ještě víc. Pod vlivem chemie a jejich vedlejších účinků jsem cítila, že ztrácím svou  i d e n t i t u .. a své kompetence. Bylo to velmi ponižující a nemohla jsem dlouho najít východisko. Byla jsem závislá na názoru lékařů i názorů mojí rodiny. Tehdy dojde ke ztrátě veškerých iluzí, což je nakonec velmi očistné. Vím už, že jedině tehdy je možné zásadně změnit  p ř í s t u p  sám k sobě, začít zajímat se o sebe, hledat pomoc ve svém nitru, v přírodě a vrátit tělo k radosti a šťastnému životu. Je třeba jakkoliv hledat, experimentovat, poznávat.. Zodpovědně se učit hledat v dalších alternativních oborech to nejlepší řešení pro sebe..

 

Funguje to stále ?

S jógou se Vám chce se jít stále vpřed, protože úleva je po ruce... a cítíte, že to jde, ikdyž někdy nesnadno. J ó g a  člověka podrží.. Fyzicky i psychicky..  Jóga je vždycky po ruce.. V ž d y c k y  je možnost volby.. Padnout dolů nebo se vzchopit a zkusit to znova nahoru ? Také mi někdy nezbývaly vůbec žádné síly, ale jsem vděčná, že jsem pokaždé mohla znovu začít .. A vždy začínám znova, když se do slepé uličky zase dostanu.

 

Zlomená kyčel

Rok 2020 mi dal vyzkoušet si vše nanovo po pádu na běžkách. Noha bolela šíleně, ale lékař na rtg zlomeninu neviděl a poslali mne domů. Cvičila jsem si v rámci možností malinko už třetí den, ale bolesti byly stáleznačné. Po dvou týdnech útra jsem se dobelhala do nemocnice zpět a teprve 16. den zjistili, že je kyčel zlomená. Naštěstí jsem si mohla vybrat, zda operace na tři šrouby nebo konzervatitvní léčba. Vybrala jsem si to druhé. Dva měsíce v rámci corona opatření žádné rehabilitace neprobíhaly, takže na nožičky jsem se s berlema a s mojí jógou učila zase stavět sama :) Každý den tři až pět hodin mravenčí práce, občas plavat, učit se rovně chodit i venku, opatrně cvičit a mezitím spát a odpočívat. Pomáhaly tkáňové soli, bylinné koupele i dvakrát denně, dobrá strava a v noci i konopí.. Po půl roce výstupní kontrola z rehabilitace dovolila plnou zátěž. Když lékaři uzavřeli léčbu, noha fungovala jen na 40 %. Říkala jse Tak si jdu dál svou cestou jako dříve. Z této doby vznikly video záznamy pro cvičení jógy v rekonvalescenci, které připravuji ke zveřejnění.

 

Děkuji těm, kteří mne dosud podporovali a doprovázeli. Omlouvám se všem, které jsem zklamala a z mého života se vzdálili .. Obzvlášť se omlouvám a děkuji těm, komu jsem svým chybným jednáním  n e c h t ě n ě  ublížila, a přesto jsou stále se mnou :)

 

STUDIUM, PRAXE:

2002 - 2020 individuální jógová terapie a výcvik, učitelka jógy paní Tatiana z Běloruska

2009 - 2014 metodická praxe na Sportovním gymnáziu Ludvíka Daňka v Brně

2010 - automatická kresba - lektorka Alena Krejčová

2011- ABS masáž, Masérská škola Mgr. Romana Šimáčka, lektorka Kamila Lišková

2012 - FUNDOVANÉ DOTEKY, Masérská škola Mgr. Romana Šimáčka, lektorka Marie Procházková

2012 - TERAPIE JÓGOU, NCO-NZO, Subkatedra fyzioterapie a ergoterapie v rámci celoživotního vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, paní Tatiana

2012 - RUŠ, terapeut Rea Duhová

2013 - OSHO Zen Tarot, 3 stupně, lektorka Ranka Tučková

2014 - Jógová hormonální terapie Dina Rodrigues, lektorka Ing. Jana Černotová
2015 - Konstelace traumatu, lektor Radim Ress
2015 - Základní kurz PSYCHOSOMATIKA - Léčení života, lektor Ing. Pavel Polok
2015 - Kurz obnovy zraku podle Borise Tichanovského, lektorka Hana Lacinová
2015 - Cesta k sobě, Centrum MANDALA Brno, akreditace MŠMT, lektorka Zuzana Lukášková Řezáčová, arteterapie Jana Gajdošová

2016 - Kreslení pravou mozkovou hemisférou - Základní kurz - Lektorka Maruška Suchá

2017 - Regresní terapie - terapeut Dalimila Valdová (žákyně Andreje Dragomireckého)

2018 - Detoxikace podle pana bylinkáře Pavla Šímy 

2019 - Konstelace Cesta Duše - praktická terapie - Bhagat Zeilhofer

2020 - ESET-Luboš Brhel

2020 - Metodika regenerace pro treninkové jednotky mládežnického volejbalu Prostějov / Trenér Aleš Novák

2021 - SVOBODA TVOŘIT SVŮJ ŽIVOT, RESILIENCE - Bhagat Zeilhofer