O mně ..

Můj příběh není nijak  z v l á š t n í, ale možná je dostatečný pro inspiraci :

Leden 2001. Žádný úraz, jen každodenní činnosti kolem malých dětí, velké rodiny, vysoké tempo a málo odpočinku. Poslední dva měsíce bolesti zad zesílily a když nález CT ukazoval vychýlení 3 plotýnek bederní páteře a 2 cm úlomek vpáčený do páteřního kanálu, bylo rozhodnuto. Věhlasný operatér neurochirurg vykonal skvělou práci, operace se zdařila.. Druhý den už jsem mohla opatrně vstát a se železným korzetem chodit krůček za krůčkem vedle postele a bez bolesti! Bohužel 3. den po operaci mne na oddělení rehabilitace zařadili do skupinového cvičení. Při povelu "Lehněte si na břicho" jsem se zeptala JAK? a bylo mi sděleno, že NORMÁLNĚ. Když jsem si klekla na všechny čtyři, ozvalo se "křup" a v zádech šílená bolest! Žuchla jsem sebou a moje tělo jako domeček z karet kleslo na žíněnku. Začaly úporné stavy, migrény a ostré bolesti celým tělem až do hlavy, takže když se stav nezlepšoval, šla jsem 9. den po operaci na vlastní žádost domů.

Několik týdnů jsem se takto zmítala doma, závislá na cizí pomoci, přežívala jsem jen z hodiny na hodinu.. Časem jsem tělo nějak rozchodila, trochu jsem si něco cvičila, zvládla jsem  jen základní činnosti okolo své osoby a něco málo v domacnosti, ale stále s velikými bolestmi. Nebylo úplně lehké třeba uvařit, nemohla jsem dlouho stát, ruce byly slabé, neunesla jsem ani krabici mléka.. Po operaci jsem půl roku nesměla sedět na židli, ani se ohýbat do předklonu, takže jsem jedla na stojáka :) Doma v kanceláři jsem si nechala předělat stůl výše tak, abych mohla psát na klávesnici. Celý rok jsem byla spíše ležící.. a taky SPÍCÍ !

Za rok od operace mi stále zůstávaly necitlivé končetiny a neustálé bolesti, pravou nohu jsem vláčela za sebou úplně stejně jako před operací, pravá ruka bolestivá a slabá také. Klasická rehabilitace ani analgetika mne do života nevrátily a po roční kontrole na CT prognóza: invalidní důchod a později i vozík. To jsem si nedovedla představit, že bych se nemohla hýbat! Jenže každých 14 dní na neurologii dávka mezokainu a dál jinak nic.. Tak to šlo tři měsíce.. Když jsem jednou ráno takto omámená usedla za volant a chtěla se přepravit od lékařky domů, jarní sluníčko za sklem auta mne na oka-mžik zastavilo, zašimralo a řeklo: TAK DOST! Tohle nikam nevede !!

 

Proč JÓGA?

Kamarádka Jitka měla podobné potíže s bederní páteří, potkaly jsme se tehdy na nádvoří nemocnice, ona přicházela na předoperační vyšetření, já zrovna odcházela. Jitka kulhala na opačnou nohu jako já a ptala se, jestli mi operace problémy vyřešila. Řekla jsem jí své zkušenosti a nedobré vyhlídky. Ona měla kontakt na individuální jógu, která pomohla někomu v její rodině. To byla zpráva pro mně! Začala jsem terapie a po pár týdnech obrovské výsledky.. Především jsem uvěřila, že tělo nemusí zůstat bolavé ! Do dvou měsíců jsem přestala brát analgetika a začala jsem o svém zdraví rozhodovat sama. Nejdříve mi stačilo, když jsem sama došla na WC, to byl velký úspěch :)), pak jsem i mohla stát déle v kuchyni a něco uvařit, už nebyl každý běžný pohyb jen utrpení. Za pár týdnú jsem se vydala plavat do bazénu, časem jsem mohla i venčít naše divoké psisko. V létě už jsem začínala lehce pracovat na zahradě, dokonce nosit těžké kameny do záhonů. Podvou letech mi nevadilo déle sedět na jakékoliv nepohodlné židli nebo pohovce :), začala jsem chodit do angličtiny, také znova jezdit na kole a s korzetem opatrně zase lyžovat.. tancovat.. Přátelé si toho všimli a ptali se, co vlastně dělám, že se vše tak zlepšuje, ale když zjistili, že by museli cvičit každý den, už dál nevyzvídali.. :))

 

Proč UČÍM TAKÉ?

Kamarádka z angličtiny Mirka chtěla vidět, jakou jógu vlastně dělám, neuměla si představit, jak vypadá  i n d i v u á l n í  hodina, tak jsem ji jednoho dne vzala sebou. Seděla v koutku a pozorovala. Při cvičení jsem slyšela její obdivné komentáře, v té době jsem měla za sebou čtyři roky práce s tělem, ale stále bylo co řešit a napravovat. Po hodině se Mirka ptala, proč nepomáhám ostatním, když toho už tolik umím, což mne velmi překvapilo. Několik měsíců ještě trvalo, než jsem připustila, že by to bylo možné, vždyť mne často žádali o radu moji příbuzní v rodině i kamarádi, a tak postupně vznikla moje nová profese.

 

JAK to tedy funguje ?

Někdy je odstraňování potíží složité, podle toho, jaká traumata jsou v těle zakódována. Dlouhodobá bolest podlomí naši vitalitu a psychiku. Trvalo  mi dlouho, než jsem pochopila, že se  především m u s í m  vzchopit sama ! Čím více jsem lékařům popisovala symptomy bolestí, tím větší dávky léků jsem dostávala. To moje zdraví podlamovalo ještě víc. Pod vlivem chemie a jejich vedlejších účinků jsem cítila, že ztrácím svou  i d e n t i t u .. a také své kompetence! Byla jsem závislá na názoru lékařů i názorů mojí rodiny. Takový stav byl pro mne velmi ponižující, neuměla jsem se v tom sama zorientovat a najít nějaké východisko. 

Nevěděla jsem, že teprve tehdy, až když ztratíme půdu pod nohama a odvrátí se od nás i rodina a přátelé, dojde tím ke ztrátě veškerých iluzí a může teprve nastat životní  z m ě n a. Je nutné začít zásadně měnit  p ř í s t u p  sám k sobě, což vyžaduje jistou odvahu a oporu někoho chápajícího, Zbavit se iluzí je velmi očistné. Když začneme hledat pomoc ve svém nitru, přestaneme lpět na tom, zda nás ostatní přijímaji nebo ne. Je potřeba se začít učit spoléhat sám na sebe, objevovat své vlastní energie. Hledejme i v alternativních oborech, experimentujme, ochutnávejme a zdpovědně si stavějme každý den znova a znova..

 

Funguje to stále ?

S jógou se Vám chce se jít stále vpřed, protože úleva je po ruce... a cítíte, že to jde, ikdyž někdy nesnadno. J ó g a  člověka podrží.. Fyzicky i psychicky.. Dává možnost volby.. Padnout dolů nebo se vzchopit a zkusit to znova nahoru ? Také mi někdy nezbývaly vůbec žádné síly, ale jsem vděčná, že jsem se naučila rozeznávat, co se děje, abych pokaždé mohla znovu začít .. A vždy začínám znova, když se do slepé uličky zase dostanu.

 

Zlomená kyčel

Rok 2020 mi dal vyzkoušet si vše nanovo po pádu na běžkách. Noha bolela šíleně, ale lékař na rtg zlomeninu neviděl, navíc v době první karantény covidu se zalekli mého lyžařského oblečení a poslali mne z nemocnice domů. Cvičila jsem si sama tak nějak v rámci možností už od třetího dne, protože mi bylo řečeno, že mám jen naražený bok. Po dvou týdnech úporných bolestí utrpení jsem se dobelhala zpátky do nemocnice, takže 16. den od úrazu bylo zjištěno, že je kyčel zlomená. Dali mi vybrat, zda operace na tři šrouby nebo konzervatitvní léčba, protože úlomek kosti zaskočil zpátky přesně na své místo, takže jsem si vybrala to druhé. Dva měsíce žádné rehabilitace neprobíhaly, covid byl přednější, takže na nožičky jsem se s berlema a s jógou učila zase stavět sama :) Každý den tři až pět hodin mravenčí práce, když rehabilitace začaly, mohla jsem cvičit ve vodě a trošku plavat. Učila jsem se rovně chodit i venku, příroda pomáhala nejvíc. Pomáhaly tkáňové soli, bylinné koupele i dvakrát denně, dobrá strava a v noci i konopí.. Po půl roce výstupní kontrola z rehabilitace dovolila plnou zátěž, ale bolesti trvaly ještě rok a půl. Když lékaři uzavřeli léčbu, noha fungovala jen na 40 %, zbytek bylo na mně.. Z této doby vzniklo video pro cvičení po úraze (viz.úvodní strana)

 

Děkuji těm, kteří mne dosud podporovali a doprovázeli. Omlouvám se všem, které jsem zklamala a z mého života se vzdálili .. Obzvlášť se omlouvám a děkuji těm, komu jsem svým chybným jednáním  n e c h t ě n ě  ublížila, a přesto jsou stále se mnou :)

 

STUDIUM, PRAXE:

2002 - 2020 individuální jógová terapie a výcvik, učitelka jógy paní Tatiana z Běloruska

2009 - 2014 metodická praxe na Sportovním gymnáziu Ludvíka Daňka v Brně

2010 - automatická kresba - lektorka Alena Krejčová

2011- ABS masáž, Masérská škola Mgr. Romana Šimáčka, lektorka Kamila Lišková

2012 - FUNDOVANÉ DOTEKY, Masérská škola Mgr. Romana Šimáčka, lektorka Marie Procházková

2012 - TERAPIE JÓGOU, NCO-NZO, Subkatedra fyzioterapie a ergoterapie v rámci celoživotního vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, paní Tatiana

2012 - RUŠ, terapeut Rea Duhová

2013 - OSHO Zen Tarot, 3 stupně, lektorka Ranka Tučková

2014 - Jógová hormonální terapie Dina Rodrigues, lektorka Ing. Jana Černotová
2015 - Konstelace traumatu, lektor Radim Ress
2015 - Základní kurz PSYCHOSOMATIKA - Léčení života, lektor Ing. Pavel Polok
2015 - Kurz obnovy zraku podle Borise Tichanovského, lektorka Hana Lacinová
2015 - Cesta k sobě, Centrum MANDALA Brno, akreditace MŠMT, lektorka Zuzana Lukášková Řezáčová, arteterapie Jana Gajdošová

2016 - Kreslení pravou mozkovou hemisférou - Základní kurz - Lektorka Maruška Suchá

2017 - Regresní terapie - terapeut Dalimila Valdová (žákyně Andreje Dragomireckého)

2018 - Detoxikace podle pana bylinkáře Pavla Šímy 

2019 - Konstelace Cesta Duše - praktická terapie - Bhagat Zeilhofer

2020 - ESET-Luboš Brhel

2020 - Metodika regenerace pro treninkové jednotky mládežnického volejbalu Prostějov / Trenér Aleš Novák

2021 - SVOBODA TVOŘIT SVŮJ ŽIVOT, RESILIENCE - Bhagat Zeilhofer - Praha

2022 -