O mně ..

Proč JÁ?

Nevím že by byl můj příběh něčím  z v l á š t n í, ale stalo se mi už častokrát, že se přišli lidé zeptat nebo poděkovat za inspiraci.

Každý má jinou cestou zkušeností a omylů, které druhému člověku předat nelze.

Můžete o nich slyšet a číst, ale až Vás potkají, je to  n e z n á m é.  Šla jsem také tudy. Znám velmi dobře prázdné dny s bolestmi fyzickými i psychickými, vím, jak chutnají zdánlivé úspěchy i nečekané pády. Poznala jsem tíhu zklamání, smutné vztahy, ale i Neuvěřitelnou  K r á s u.. Jsou to všechno vlastně Dary k sebepoznávání a že jich máme kolem sebe dost k pochopení každý den.. Tělo nám napovídá, že jdeme špatně, ale máme strach zastavit a změnit Život, jít  j i n o u  cestou nebo aspoň začít hledat a třeba tím i něco ze svého pohodlí ztratit.. Nevěděla jsem, že potřebujeme umět žít všechny stránky života, i ty horší, a v každé situaci umět předávat to nejlepší ze sebe. Učit se  ch á p a t  omyly, poplakat si a jít dál. Všichni jsme tu proto, abychom byli šťastní, ne abychom trpěli.. Každý nový den přináší nové možnosti a když budeme chtít, můžeme pro sebe najít dobré řešení na cokoliv.. 


Jak to bylo ? LÉKAŘI TO VZDALI..


Leden 2001. Žádný úraz, jen každodenní činnosti kolem malých dětí, rodiny a každodenní starosti..a málo odpočinku. Poslední dva měsíce mé bolesti zad tak zesílily, že nezabíraly ani prášky a když nález bederní páteře ukazoval na vychýlení 3 plotýnek a na 2 cm úlomky do páteřního kanálu, bylo rozhodnuto.

DEN operace se blížil a tak jsem doma uspořádala nejnutnější věci, zařídila vše potřebné jako OSVČ ve své účetní kanceláři a psychicky sbírala síly a těšila se, jak toho dne přijde úleva od úporných bolestí..

Vše se zdařilo, věhlasný operatér neurochirurg vykonal skvělou práci, probudila jsem se bez bolestí.. Cítila jsem radost, novou sílu a chuť, cvičilo se hned na lůžku a dostala jsem železný korzet, abych mohla vstát a učit se pomalu chodit. Do té doby člověk kulhá a tělo za sebou bezvládně táhne, takže používat znovu kosterní svalsto vyžaduje značné úsilí.. a OPATRNOST. Bohužel té se nedostávalo 3. den po operaci na oddělení rehabilitace, kde mne zařadili do skupinového cvičení a při povelu "Lehněte si na břicho" jsem se zeptala JAK? Bylo mi sděleno, že NORMÁLNĚ, o což jsem se pokusila, klekla na všechny čtyři a křup!.. v zádech se ozval nepříjemný zvuk a šílená bolest! Žuchla jsem sebou na to břicho, moje tělo jako domeček z karet kleslo dolehlo na žíněnku a tím moje slavné dny úlevy skončily.. Začaly naopak úporné stavy (dnes vím že halucinace) a ostré bolesti celým tělem až do hlavy, ležela jsem několik dní na kapačkách a 9. den po operaci po všemožných pokusech jsem šla na vlastní žádost domů.

Několik týdnů jsem se zmítala doma v nepředvídatelných bolestech, závislá na cizí pomoci, nevěděla jsem, co mám dělat.. Mysl nefungovala, protože přežíváte jen z hodiny na hodinu.. pláčete.. a trpíte. Pomoc zvenčí n e p ř i c h á z í ... Časem jsem se rozchodila, něco jsem si cvičila, ale byla jsem ráda, že zvládnu běžné činnosti okolo své osoby a něco drobného doma. Například bylo nesnadné se obléci, kráhet něco jednou rukou, neunesla jsem v ruce ani krabici mléka.. půl roku jsem nesměla sedět na židli, ani se ohýbat do předklonu, prostě samý strach a obavy..

Po roce mi stále zůstávaly necitlivé končetiny a neustálé bolesti, pravou nohu jsem vláčela za sebou úplně stejně jako před operací. Klasická rehabilitace ani analgetika mne za ten rok do Života nevrátily a "podlehla jsem lékařské péči" s prognózou: invalidní důchod a prý později i vozík. Každých 14 dní na neurologii dávka mezokainu a dál  nic.. Jednou ráno jsem se z takové "konroly u věhlasné neurožky v Králově Poli vracela, sedla jsem si omámená za volant, jarní sluníčko mne v autě za sklem šimralo do očí a COSI mi řeklo" TAK DOST! tohle nikam nevede..


Proč JÓGA?


Kamarádka, která na tom byla v té době stejně, ale operaci odmítla, mne potkala na mé roční kontrole na neurochirurgii. Bědovaly jsme společně a já ji varovala, že když nemusí, ať na operaci nechodí.. Byla ráda, že jsem jí řekla své zkušenosti a sdělila že má v úmyslu začít cvičit speciální jógu, která pomohla někomu v její rodině. Chtěla jsem kontakt na paní učitelku také, za čas jsem dostala termín na první lekci a začala moje nová Cesta. Nemohla jsem tehdy sama chodit, byla jsem závislá na neustálé něčí pomoci, celý den mne provázely bolesti. Po pár týdnech jsem však zjistila, jak tato jóga  f u n g u j e  a začala jsem VĚŘIT, že není o mne ještě rozhodnuto :) Do dvou měsíců jsem přestala brát analgetika a začala jsem si o svém zdraví rozhodovat sama. Nejdříve mi stačilo, když jsem sama došla na WC, to byl velký úspěch :)), pak jsem i mohla stát déle u kuchyně a něco uvařit pro svou rodinu, což jsem dělala velmi ráda, mám vystudovanou střední hotelovou školu :)) Později jsem se už třeba vydala plavat do bazénu, časem jsem se nebála chodit s naším psem, abych ho rukama udržela, měli jsme vitálního bígla Valislava. V létě jsem dokonce mohla malinko pracovat na svojí milované zahradě, za pár let i déle sedět na návštěvách na jakékoliv nepohodlné židli :)), tím pádem třeba chodit do angličtiny a nebo zase jezdit na kole a lyžovat.. Přátelé si toho všeho všimli a ptali se mne, co vlastně dělám, že jsem na tom lépe a lépe, chtěli TO také, ale když zjistili, že by museli cvičit doma každý den, už nevyzvídali..


Proč UČÍM TAKÉ?


Jiná milá kamarádka z angličtiny měla nápad, abych ji pozvala na svou hodinu jógy. Chtěla vidět, co vlastně dělám, že se v čem spočívá to moje cvičení, že se tak zlepšuju.. Neuměla si představit, jak vypadá  i n d i v u á l n í  hodina.. Seděla v koutku nedaleko mne a já ji při cvičení často slyšela jak se podivuje a žasne. Moje učitelka mne vedla a opravovala chyby, moje kamarádka pozorovala. Po hodině mi dala otázku, Proč nepomáhám i ostatním, což mne pobavilo, protože jsem si nemyslela, že dělám něco zvláštního. Pravda je, že od té doby mi to začalo vrtat hlavou a několik měsíců trvalo, než jsem připustila, že by to bylo možné.. V roce 2008  n á h o d a  způsobila, že jsem jedné ženě, která byla na návštěvě u mých rodičů, "poradila" co by mohla dělat s bolestmi v zádech, kvůli které ji lékaři doporučovali operaci.. Necítila jsem se tehdy vůbec kompetentní, abych se k jejímu stavu vyjadřovala, ale zkušeností se svým tělem jsem už měla hodně. Začaly jsme spolu pozvolna pracovat a to byla moje první "pacientka", která opravdu nakonec operaci páteře odmítla..


Po čtyřech letech váhání jsem odložila svou původní profesi stavební inženýrky, postupně ukončila svou účetní firmu a věnuji se jen práci s lidmi, kteří potřebují pomoc, jako já jsem kdysi potřebovala.. Získala jsem zkušeností s výukou jógy na sportovním gymnáziu Ludvíka Daňka v Brně, spolupracovala jsem s volejbalovým klubem VK KP Brno, mnohonásobným vítězem extraligy nejdříve u trenéra Aleše NOVÁKA a později u Zdeňka Janouška, Ondřeje Marka a Erika Nezhody. S reprezentačním týmem juniorek Aleše Nováka jsme se připravovali na ME 2010 v italském Bibione. V prosinci 2011 jsem byla přizvána do týmu PhDr. Zdeňka Haníka, předsedy volejbalového svazu ČR, na 22. kemp volejbalové akademie v Luhačovicích pro práci s mladými volejbalovými nadějemi. Spolupracuji s trenérkou Majkou Kašubovou při letní přípravě mladých žákyň a učím je, jak funguje tělo sportovce a kam se jednostranným treninkem ubírá :) Od léta 2014 do toku 2016 jsem pořádala Školu jógy v Moravské Třebové, kterou tam 2x ročně uspořádala paní Marta Königová, majitelka Squashového centra U Klavárie.

Měla jsem několik celodenních programů s dětmi od 1. do 3. třídy ve speciálních základních školach (Montessori).


Mám radost, když vidím Vás, jak se ze své změny radujete.. Velkou pochvalu mi složil náš horolezec Míra Caban, který se rozhodl čtyři měsíce před výpravou do Nepálu odmítnout operaci kolene a pomocí této jógy si uzdravil koleno, ale pochvala patří především jemu, že se rozhodl spolehnout sám na sebe :)).


JAK to tedy funguje ?


Někdy je odstraňování potíží složité, podle toho, jaká traumata jsou v těle zakódována. Dlouhodobá bolest podlomí naši vitalitu a psychiku. Trvalo  mi dlouho, než jsem pochopila že nemusím jíst antidepresiva ani prášky od bolesti, což bývá běžná kombinace u chronických bolestí, ale že se  m u s í m  vzchopit sama ! Čím více jsem lékařům popisovala symptomy bolestí, tím větší dávky různých preparátů jsem dostávala a byla označována za psychicky narušenou. To moje zdraví podlamovalo ještě víc, až se deprese skutečně projevily a prohloubily. Nikdo z lékařů nebyl schopen mi dát odpovědi na tělesné projevy jak psychické, tak fyzické, deprimující bylo vidět jejich rozpačité pohledy a další recepty na další prášky.. Teprve později jsem si uvědomovala, že pod vlivem chemie a vedlejších účinků ztrácím svou  i d e n t i t u .. Bylo to velmi ponižující a nemohla jsem dlouho najít východisko. Pomohlo mi studium východních nauk ke zvládnutí tělesných procesů a prožívání tohoto Světa, četba knih od autorů s širším náhledem na Život. Bohužel západní medicína léčí jen následky a nikoliv příčiny potíží, diagnostikuje, hledá a když nenajde, tak dál nic.. Je tedy nejdříve potřeba zásadně změnit  p ř í s t u p  sám k sobě, zajímat se o sebe, hledat pomoc v přírodě a vrátit tělo k radosti a šťastnému životu bez zbytečných bolestí, ale také bez analgetik a jiných zkreslovačů skutečného stavu :))


Vím dnes naprosto bezpečně, že sebemenší problémy se spánkem, jídlem, únavou a psychikou jsou důležitým signálem a chcete-li je to vlastně VOLÁNÍ NAŠÍ DUŠE !! Jsme voláni ke Změně, k návratu citu, lidskosti, jemnosti, a tím k zodpovědnosti za svůj život v Pravdě, Pokoře a Lásce...

Dnes bych řekla všem, aby věnovali pozornost každému pocitu, problému, nespokojenosti, dokud se v těle nezakoření.. (více viz. kapitola O Krizi).


Jakmile se na Cestu ke Svobodě vydáte cestou této jógy, chce se Vám stále vpřed, protože úleva je po ruce... a cítíte, že to jde, ikdyž nesnadno, ale CESTA ZPÁTKY NEVEDE! Mnohokrát padnete a neveříte že umíte zase vstát.. ale vstanete.. Dnes vím jistě, že  j ó g a  člověka podrží.. Fyzicky i psychicky.. Poznala jsem, že máme  v ž d y c k y možnost volby.. Stěžovat si a ukazovat na druhé jak nám ubližují a nebo se sebrat a jít.. dál..  Také mi někdy nezbývaly vůbec žádné síly, ale jsem Bohu vděčná, že ikdyž jsem mnoho chybovala, mohla jsem se učit znovu začít a dojít až sem.. S radostí pomáhám těm, kteří chtějí, hledat svou cestu, nasbírat své zkušenosti a věřit sobě, že se zdroj síly na cestě z utrpení máme všichni uvnitř sami sebe..


Děkuji těm, kteří mne dosud podporovali a doprovázeli, pomohli mi svou přítomností postavit se znovu na nohy. Vlídné slovo nebo procházka přírodou byly pro mne ty nejsilnější léčivé síly. V očích několika málo přátel jsem nacházela porozumění, které jsem někde u svých blízkých ztratila... Omlouvám se tedy všem těm, kteří nepochopili kde se nacházím, neuměli takovou změnu přijmout a z mého života se vzdálili .. Obzvlášť se omlouvám a děkuji těm, komu jsem svým chybným jednáním   n e c h t ě n ě  ublížila a přesto jsou stále se mnou :)Těším se na setkání s Vámi!


Zdenka, prosinec 2016STUDIUM, PRAXE:

2002 - dosud: individuální jógová terapie, moje učitelka si z důvodu nerušeného soukromí nepřeje být zde zveřejněna :)

2009 - 2014 metodická praxe na Sportovním gymnáziu Ludvíka Daňka v Brně

2010 - automatická kresba, lektorka ALENKA PASTELKA Krejčová

2011- ABS masáž, Masérská škola Mgr. Romana Šimáčka, lektorka Kamila Lišková

2012 - FUNDOVANÉ DOTEKY, Masérská škola Mgr. Romana Šimáčka, lektorka Marie Procházková

2012 - TERAPIE JÓGOU, NCO-NZO, Subkatedra fyzioterapie a ergoterapie v rámci celoživotního vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, lektorka moje učitelka jógy

2012 - RUŠ, terapeut Rea Duhová

2013 - OSHO Zen Tarot, 3 stupně, lektorka Ranka Tučková

2013 - CESTA Z DEPRESE - terapeut Jan Zahradník Havelka

2014 - Jógová hormonální terapie Dina Rodrigues, lektorka Ing. Jana Černotová
2015 - Konstelace traumatu, lektor Radim Ress
2015 - Základní kurz PSYCHOSOMATIKA - Léčení života, lektor Ing. Pavel Polok
2015 - Kurz obnovy zraku podle Borise Tichanovského, lektorka Hana Lacinová
2015 - Cesta k sobě, Centrum MANDALA Brno, akreditace MŠMT, lektorky Zuzana Lukášková Řezáčová, arteterapie Jana Gajdošová

2016 - Kreslení pravou mozkovou hemisférou - Základní kurz - Lektorka Maruška Suchá

2017 - Regresní terapie - terapeut Dalimila Valdová (žákyně Andreje Dragomireckého

2018 - Detoxikace podle pana bylinkáře Pavla Šímy - Heřmánka