O mně ..

Můj příběh není nijak z v l á š t n í, ale možná je dostatečný pro inspiraci :

Leden 2001. Žádný úraz, jen každodenní činnosti kolem malých dětí, rodiny, vysoké tempo a málo odpočinku. Poslední dva měsíce bolesti zad zesílily a když nález CT ukazoval vychýlení 3 plotýnek bederní páteře a 2 cm úlomek do páteřního kanálu, bylo rozhodnuto. Věhlasný operatér neurochirurg vykonal skvělou práci, operace se zdařila.. Druhý den už jsem mohla opatrně vstát a se železným korzetem chodit krůček za krůčkem vedle postele a bez bolesti! Bohužel 3. den po operaci mne na oddělení rehabilitace zařadili do skupinového cvičení. Při povelu "Lehněte si na břicho" jsem se zeptala JAK? a bylo mi sděleno, že NORMÁLNĚ, a jak jsem si klekla na všechny čtyři, ozvalo se křup a v zádech šílená bolest! Žuchla jsem sebou a moje tělo jako domeček z karet kleslo na žíněnku. Začaly úporné stavy a ostré bolesti celým tělem až do hlavy, ležela jsem několik dní na kapačkách a 9. den po operaci jsem šla na vlastní žádost domů.

Několik týdnů jsem se takto zmítala doma, závislá na cizí pomoci.. Mysl nefungovala, přežívala jsem jen z hodiny na hodinu.. Časem jsem tělo rozchodila, něco jsem si cvičila, zvládla jsem základní činnosti okolo své osoby a něco drobného pracovat i v domacnosti, ale stále s velikými bolestmi. Nebylo úplně lehké vařit, dlouho stát, ruce byly slabé, neunesla jsem ani krabici mléka.. Půl roku jsem nesměla sedět na židli, ani se ohýbat do předklonu, tak jsem jedla i pracovala na počítačí na stojáka :) Vlastně celý ten rok jsem byla spíše ležící.. a taky SPÍCI !

Po roce mi stále zůstávaly necitlivé končetiny a neustálé bolesti, pravou nohu jsem vláčela za sebou úplně stejně jako před operací, pravá ruka bolestivá a slabá také. Klasická rehabilitace ani analgetika mne do života nevrátily a po roční kontrole na CT prognóza: invalidní důchod a později i vozík. To jsem si nedovedla představit, že bych se nemohla hýbat! Jenže každých 14 dní na neurologii dávka mezokainu a dál  nic.. Tal to šlo tři měsíce.. Jednou ráno jsem po takové pravidelné návštěvě na neurologii sedla jak omámená za volant. Měla jsem odjet zpět domů a přístě zase pro další davku.. Jarní sluníčko mne v autě za sklem zastavilo, zašimralo a řeklo TAK DOST! Tohle nikam nevede..


Proč JÓGA?

Moje kamarádka měla podobné potíže s bederní páteří, potkaly jsme se na nádvoří nemocnice, ona přicházela na vyšetření, já zrovna odcházela. Kamarádka kulhala na opačnou nohu jako já a ptala se, jestli mi operace problémy vyřešila. Řekla jsem jí své zkušenosti a nedobré vyhlídky. Sdělila, že má v úmyslu začít cvičit individuální jógu, která pomohla někomu v její rodině. Také jsem se přihlásila a po pár týdnech jsem zjistila, jak to f u n g u j e ! Především jsem uvěřila, že nemusí zůstat tělo bolavé ! Do dvou měsíců jsem přestala brát analgetika a začala jsem o svém zdraví rozhodovat sama. Nejdříve mi stačilo, když jsem sama došla na WC, to byl velký úspěch :)), pak jsem i mohla stát déle v kuchyni a něco uvařit, už nebyl každý běžný pohyb jen utrpení. Za pár týdnú jsem se vydala plavat do bazénu, časem jsem mohla i venčít naše divoké psisko. V létě už jsem začínala lehce pracovat na zahradě, dokonce nosit těžké kameny do záhonů. Podvou letech mi nevadilo déle sedět na jakékoliv nepohodlné židli :), začala jsem chodit do angličtiny, také znova jezdit na kole a s korzetem znovu zase lyžovat.. Přátelé si toho všimli a ptali se, co vlastně dělám, že se vše tak zlepšuje, ale když zjistili, že by museli cvičit každý den, už dál nevyzvídali..


Proč UČÍM TAKÉ?

Moje kamarádka z angličtiny chtěla vidět, jakou jógu vlastně dělám.. Neuměla si představit, jak vypadá  i n d i v u á l n í  hodina, tak jsem ji pozvala na svou hodinu a seděla v koutku a pozoroval. Při cvičení jsem slyšela její obdivné kometnáře. Cvičila jsem v té době čvtrtým rokem a stále bylo co napravovat. Pak se ptala proč nepomáhám ostatním, což mne překvapilo a od té doby mi to vrtalo hlavou. Několik měsíců trvalo, než jsem připustila, že by to bylo možné.. V roce 2008 mne požádali rodiče, zda bych neporadila cvičení jedné jejich známé, která se rozhodovala, zda má podstoupit operaci plotýnek. Začaly jsme spolu pozvolna pracovat a to byla moje první "pacientka", která se výborně zlepšovala a operaci zad odmítla. 


Po čtyřech letech váhání jsem odložila svou původní profesi a postupně jsem ukončila svou účetní firmu. Věnuji se už jen práci s lidmi, kteří potřebují pomoc, jako já jsem kdysi potřebovala.. Získala jsem hodně zkušeností s výukou jógy mladých žaček na sportovním gymnáziu Ludvíka Daňka v Brně, spolupracovala jsem s volejbalovým klubem VK KP Brno, mnohonásobným vítězem extraligy nejdříve u trenéra Aleše NOVÁKA a později u Zdeňka Janouška, Ondřeje Marka a Erika Nezhody. S reprezentačním týmem juniorek Aleše Nováka jsme se připravovali na ME 2010 v italském Bibione. V prosinci 2011 jsem byla přizvána do týmu PhDr. Zdeňka Haníka, předsedy volejbalového svazu ČR, na 22. kemp volejbalové akademie v Luhačovicích pro práci s mladými volejbalovými nadějemi. V roce 2019 jsem byla součásti přípravného týmu pro Centrum mládeže PROSTĚJOV pod vedením Aleše Nováka na soustředění v Jeseníkách. Spolupracovala jsem s volejbalovou trenérkou Majkou Kašubovou při letní přípravě mladých žákyň. Od léta 2014 do toku 2016 jsem vedla Školu jógy v Moravské Třebové, kterou tam 2x ročně uspořádala Marta Königová, majitelka Squashového centra U Klavárie. Měla jsem několik celodenních programů s dětmi od 1. do 3. třídy ve speciálních základních školach (Montessori), kde jóga pomohla pedagogům nahlédnout do emoční záteže těla dětí. Sestavila jsem program spontánního testu, v rámci kterého bylo možné vysledovat bloky a zatížení, principy sebeovládání a projevení se v kolektivu, což pomohlo odhalit některé stereotypy.


Velkou pochvalu mi složil náš horolezec Míra Caban, který se rozhodl čtyři měsíce před výpravou do Nepálu odmítnout operaci kolene a pomocí této jógy si uzdravil koleno, ale pochvala patří především jemu, že se rozhodl spolehnout se sám na sebe :)).


JAK to tedy funguje ?

Někdy je odstraňování potíží složité, podle toho, jaká traumata jsou v těle zakódována. Dlouhodobá bolest podlomí naši vitalitu a psychiku. Trvalo  mi dlouho, než jsem pochopila že se  m u s í m  vzchopit sama ! Čím více jsem lékařům popisovala symptomy bolestí, tím větší dávky různých preparátů jsem dostávala a byla označována za psychicky narušenou. To moje zdraví podlamovalo ještě víc. Pod vlivem chemie a vedlejších účinků jsem ztrácela svou  i d e n t i t u .. Bylo to velmi ponižující a nemohla jsem dlouho najít východisko. Byla jsem závislá na názoru lékařů. Tehdy je potřeba zásadně změnit  p ř í s t u p  sám k sobě, zajímat se o sebe, hledat pomoc ve svém nitru, v přírodě a vrátit tělo k radosti a šťastnému životu, zodpovědvně hledat pro sebe řešení.


S jógou se Vám chce se jít stále vpřed, protože úleva je po ruce... a cítíte, že to jde, ikdyž někdy nesnadno. J ó g a  člověka podrží.. Fyzicky i psychicky..  Jóga je vždycky po ruce.. V ž d y c k y  je možnost volby.. Padnout dolů nebo se vzchopit a zkusit to znova nahoru ? Také mi někdy nezbývaly vůbec žádné síly, ale jsem vděčná, že jsem pokaždé mohla znovu začít .. A vždy začínám znova, když se do slepé uličky zase dostanu.


Rok 2020 mi dal vyzkoušet si vše nanovo po pádu na běžkách. Noha bolela šíleně, ale rtg nic neukázal, cvičila jsem jakmile to šlo a teprve 16. den na rtg byla zlomenina vidět, naštěstí jsem si mohla vybrat zda operace na tři šrouby nebo konzervatitvní léčba. Dva měsíce v rámci corona opatření žádné rehabilitace neprobíhaly, takže na nožičky jsem se s berlema učila zase stavět sama :) 


Děkuji těm, kteří mne dosud podporovali a doprovázeli, omlouvám se všem, které jsem zklamala a z mého života se vzdálili .. Obzvlášť se omlouvám a děkuji těm, komu jsem svým chybným jednáním  n e c h t ě n ě  ublížila, a přesto jsou stále se mnou :)


STUDIUM, PRAXE:

2002 - 2020 individuální jógová terapie pod vedením učitelky, která si nepřála zveřejnit své jméno

2009 - 2014 metodická praxe na Sportovním gymnáziu Ludvíka Daňka v Brně

2010 - automatická kresba, lektorka ALENKA PASTELKA Krejčová

2011- ABS masáž, Masérská škola Mgr. Romana Šimáčka, lektorka Kamila Lišková

2012 - FUNDOVANÉ DOTEKY, Masérská škola Mgr. Romana Šimáčka, lektorka Marie Procházková

2012 - TERAPIE JÓGOU, NCO-NZO, Subkatedra fyzioterapie a ergoterapie v rámci celoživotního vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, lektorka moje učitelka jógy

2012 - RUŠ, terapeut Rea Duhová

2013 - OSHO Zen Tarot, 3 stupně, lektorka Ranka Tučková

2014 - Jógová hormonální terapie Dina Rodrigues, lektorka Ing. Jana Černotová
2015 - Konstelace traumatu, lektor Radim Ress
2015 - Základní kurz PSYCHOSOMATIKA - Léčení života, lektor Ing. Pavel Polok
2015 - Kurz obnovy zraku podle Borise Tichanovského, lektorka Hana Lacinová
2015 - Cesta k sobě, Centrum MANDALA Brno, akreditace MŠMT, lektorky Zuzana Lukášková Řezáčová, arteterapie Jana Gajdošová

2016 - Kreslení pravou mozkovou hemisférou - Základní kurz - Lektorka Maruška Suchá

2017 - Regresní terapie - terapeut Dalimila Valdová (žákyně Andreje Dragomireckého

2018 - Detoxikace podle pana bylinkáře Pavla Šímy - Heřmánka

2020- ESET-Luboš Brhel