O čištění těla

Moje tělo není čisté ?

Když jsem si na tuto otázku musela kdysi odpovědět, nešlo mi to. Přece používám sprchu, vanu, mám ráda saunu, nosím čisté šaty, tak proč by mělo být mé tělo nečisté ? Kdysi mi nedocházelo, že nečistoty se drží i uvnitř těla a že zásadním způsobem ovlivňují jeho vitalitu. Takže, až když jsem se musela potýkat s velkým vyčerpáním a s pocity nekonečné únavy, začalo moje skutečné čištění. Nejdřívě studia různých typů detoxikace, od ranního pití převařené vody s citronem a medem, přes kloktání olivového nebo kokosového oleje, bylinky pana Janči, bylinné čaje a koupele Pavla Šímy, ajurvédské byliny, až po dietní stravu a jednoduchý jídelníček. 

 

Dieta ?

Na počátku úplně stačí, když začneme vynechávat průmyslově vyráběné potraviny. Vařím a peču moc ráda, s tím jsem problémy neměla, horší bylo vyhledávat kvalitní suroviny. Před rokem 1989 byla "nejvíc" tzv. racio výživa, když jste si vařili soju, pili zelený čaj a používali máslo Rama. Dnes už jsme tedy někde jinde :)) Výrazný krok uděláme, když vynecháme cukru nebo jej aspoň nahradíme přírodním třtinovým. Také omezíme pití černé kávy a nahradíme obilnými. Obejdeme se jistě i bez slazených  nápojů. Müsli tyčinky jsou také plné emulgátorů a dochucovadel, a tak nebuďmě líní a upečme si vlastní dobroty !

 

Fáze očisty

U každého probíhá očista jinak. Nezapomeňme, že očistou je míněno vše, co nás zbavuje nepotřebných struktur, jak hmotných tak nehmotných, takže musíme počítat i s očistou mentální. Ta je většinou pravým cílem našeho těla, takže než nám to docvakne, že nejdříve musíme udělat pořádek ve své mysli (HLAVĚ) a ve svém přístupu k Životu, nastanou mezitím i potíže fyzické. Na internetu je dnes už řada doporučení a mnoho cest, s čím začít, ale jídlo a voda jsou opravdu základ. Odlehčení trávícího traktu pak umožní tělu vyloučit dlouhodobé usazeniny a uvolní se zpomalený metabolizmus. Viděla jsem, jak naši vrcholoví sportovci, s velkými nároky na tělo, jej velmi zanedbávají po stránce výživy a životosprávy, ale i maminky na mateřské dovolené jedeí ve stresu nebo vůbec, anebo donce jedí jen zbytky po svých dětech.. U někoho se tělo rozhodne vyčistit nejdříve střeva, u někoho žaludek, u jiného plíce nebo hlavu. Praxí jógy se začneme se silně odhleňovat. Jakmile se uvolňuje krční páteř, začnou se spouštět hleny z nosních sliznic, z dutin, a to i několik let (i desítek let( staré ! Například, pokud jste jako děti trpěli záněty oušek, později dutin, později migrénami, přesným cvičením jógy se dají tyto nečistoty do pohybu a musí z těla ven. Pomáháme jejich rozpouštění správným dýcháním, tj. dýcháme nejen při cvičení, ale i běhěm dne pouze nosem a hlídáme si vědomě zavřená ústa. Pokud jsou ústa otevřená, zahušťují se sliny, vysušují vnitřní sliznice, na kterých pak nemohou vznikat enzymy a jiné látky, důležíté pro trávicí proces a rozložení potravy. Také je to příčina pro tvorbu zubního plaku a zubního kamene a hromadění dalšího hlenu v dutinách. Nosní mandle zbytní, když nemůže hlen odházet horními cestami dýchacími a tělu nezbývá, než čas od času nás položit do postele s tzv.chřipkou, kdy se za pomocí horečky částii nečistot zbaví. Tehdy jsme zchvácení a ulehneme do peřin a konečně může tělo začít dělat svou práci. Nezapomínejme tedy na průběžnou očistu a nezanášejme si organizmus dalšími chemickými jedy z potravin nebo nevhodného životního/pracovního prostředí !